Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / KÖYÜM KALECİKKAYA

KARTBABAY NEBİ GÜNAY'IN İLGİNÇ HAYAT HİKAYESİ


KARTBABAY NEBİ GÜNAY'IN İLGİNÇ HAYAT HİKAYESİ Paylaş
 16 Subat 2018 00 : 29 Eklenme Tarihi : 06 Subat 2011  20 : 38  
Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

 
 

   

 
Köyümüzde Kartbabay Rıza Bala ile  gezerken fotoğrafını çektiğim Kartbabay Nebi Günay'a "Nerede görsem sizler ikiniz hep bir aradasınız. Bu arkadaşlık bu dosluk   nereden geliyor?" diye sorduğumda "Bizler teyze çocuklarıyız" demişti.
 

Kartbabay Rıza Bala'nın evini ziyaret ettiğimizde Kartbabay Nebi Günay da orada idi. Bu Kartbabay  Nebi Günay kimdi? Merak ettim.  Çok ilginç bir Kartbabay Nebi Günay hikayesi çıktı. Buyrun hep birlikte okuyalım.
 

 
Sungurlu ilçemizde herkes tarafından tanınan güleç yüzlü , çekik gözlü, ak sakallı, temiz giyimli ve başında devamlı taktığı beresiyle , mevlidlerde , cenazelerde ve hıdırellez şenliklerimizde  güzel sesiyle Kur'an okuyan,  zaman zaman müezzinlik yapan , tatlı sözlü güzel bir insandır Kartbabay Nebi Günay.
 
 

 
Kartbabay Nebi Günay'ın kartbabayları ve kartanayları Kırım'dan zorla sürülen ve Kalecikkaya Köyümüze yerleşen Kırım Tatarlarındandır.  

Kartbabay Nebi Günay 1.1.1940 yılında köyümüzde doğdu. Doğduğu yıllarda 2. Dünya Savaşı başlamıştı. Her ne kadar Türkiyemiz bu savaşa katılmasa da savaşın etkilerinden nasibini aldı. Yokluk ve kıtlık tüm ülkeyi kasıp kavurdu. Savaşa katılabiliriz düşüncesiyle devrin hükümeti köylünün elindeki buğdayları alıp depolamıştı.  Bu savaş dört yıl sürdü. Depolardaki buğdaylar çürüdü. İnsanlarımızın büyük bir kısmı açlıkla savaştı.  Köyümüzde de o yıllarda yokluk ve kıtlık hissedildi. Nebi Günay bu yokluklar içinde köyümüzde büyüdü.  
 
 

 
Kartbabay Nebi Günay'ın babası Mustafa Günay, annesi Cemaziye ile evlenmeden önce Kerim'e ile evlenmiş; bu evlilikten dört tane kızı olmuştu. Nebi Günay'ın baba bir anneleri ayrı olan kardeşlerinden  Elmas, İsmail Seçir ile Hacere , Recep Seçgin ile Azize ,Tahsin Seçir ile Samiye  de Mehmet Talakacı evlendi.  
 
 
 
Kartbabay Nebi Günay babasının  tek oğlu idi. Annesi Cemaziye babası Mustafa'nın  ikinci eşi idi. Nebi Günay'ın anne  bir baba ayrı olan bir de  Fevziye ablası vardı. Fevziye ablası da köylümüz Rahmetli Hamdi Tokgöz ile evlenmişti. Nebi Günay'ın anne bir baba ayrı Sait Günay adında bir de abisi vardı. Sait Günay daha sonra soyadını Bilgili olarak değiştirdi.
 
KARTBABAY NEBİ GÜNAY'IN İLGİNÇ HAYAT HİKAYESİ
 
Babası Mustafa, oğlu Nebi Günay'ı 10 yaşında iken 1950' li yıllarda Alaca'ya hafızlık öğrenmesi için gönderdi. Nebi Günay  ve köylümüz Zekeriya Tokgöz Alaca'da bir ev tuttular.Alaca'nın tanınmış hocalarından Vahit Hafızdan Kur'an dersleri almaya başladılar. Bir müddet Zekeriya hafız hoca ile aynı evde kalan Nebi Günay ,  akrabası olan Işılak Sımayıl 'ın evine taşındı. Hafızlık için Kuran'ı Kerimin son beş sayfasına geldiğinde askerliği çıktı . Kartbabay Nebi Günay hafızlığı bırakıp askere gitti. Isparta'da ve Balıkesir'de iki ay  acemi askerlikten sonra Ankara'da  Tandoğan Meydanı karşısındandaki Ordanat Şöförü olarak tam yirmi ay askerlik yaptı.
 
 
 
 
 
Kartbabay Nebi Günay vatani görevinden sonra köyüne döndü. Tahir- Sündüs kızı Perihan ile evlendi. Bu evlilikten bir oğlan üç kızı oldu. Oğluna çok sevdiği babasının adı olan Mustafa ismini koydu. Oğlu Mustafa da babası gibi evin tek oğlu idi. Mustafa Sungurlu'da Maliyede memur olarak çalışmaya başladı ve Feride ile evlendi. Bunlardan bir oğlan ve bir kız torunu oldu. Kızı Neziha Abdulllah ile evlendi, bunlardan da bir oğlan bir kız torunu oldu. Bediha kızı İbrahim ile evlendi, bunlardan da bir oğlan bir kız torunu oldu. Nebi Günay böylece şu anda  üç tane erkek ,üç tanede kız torun sahibi.
 
Allah hepsine uzun ömürler ve akıllar versin.
 
Kartbabay Nebi Günay , 1965 yılında Sungurlu Kaymakamlığına makam şöförü olarak girdi. Nede olsa 20 aylık askerlikte Ordanat şöförlüğü yapmıştı. Okuma yazmayı kendi kendine öğrenmişti. Hafızlığı da vardı. Kaymakamlık kendisinden ilkokul diploması istedi. O da  kendisi gibi ilkokul diplaması olmayan Sungurlu Belediye Başkanı Kemal Dede ile birlikte Ankara'ya gidip, dışarıdan derslere girerek ilkokul diplolamasını aldı.
 

 
Kartbabay Nebi Günay 25 yıl bir fiil Sungurlu Kaymakamlığı'nda makam şöförü olarak çalıştı.1990 yılında 2 yıl 2 ay askerliğini de saydırarak 27 yıl 2 ay olarak çok severek yaptığı Kaymakamlık makam söförlüğünden emekli oldu. 
 
 

Yirmi yıldır emekliliğin tadını çıkaran köylümüz Kartbabay Nebi Günay'a  sağlıklı ve sıhatli daha nice ömürler  diliyoruz.
 
Yazan;Şükrü BİLGİLİ
 
Haber :
Bu Haber 2560 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :kalecikkaya,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Alacamızın Mecnunları
İzlenme : 6485
Kırım haritası
İzlenme : 5917
Semer
İzlenme : 3448
Mustafa Abdülemil Kırımoğlu ve Cengiz Dağcı
İzlenme : 2682
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr