Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / MAKALELER-ANILARIM

BENİMLE YAŞIT BU ALET “YIKILMADIM AYAKTAYIM “ DİYOR!...


BENİMLE YAŞIT BU ALET “YIKILMADIM AYAKTAYIM “ DİYOR!... Paylaş
 11 Temmuz 2020 23 : 22 

BENİMLE YAŞIT BU ALET “YIKILMADIM AYAKTAYIM!” DİYOR


Rahmetli babamın bahçemizdeki ağaçları ve sebzeleri sulamak için bahçemizin arkasında iki kuyu açmıştı. Bu kuyulardan  sular, uçlarına urgan bağlanan kova ve helkelerle zahmetli bir şekilde çıkarılır , bahçeyi anamla birlikte sulardı. Benim de gücüm yetmeye başlayınca babamın kuyudan çektiği suları küçük helkelerle ben de çok suladım...


Kuyudan çıkardığımız su yeterli gelmiyordu. Tezekan (Özhan Mahallesi) Mahallesinin altında Tekke’den gelen dereye bent yapılmıştı. Bu bentte biriken su bizim bahçeye kadar açılan arklarla  ve mahallemizdeki bahçeler sulanmaya başlandı. Komşular bahçelerini sırası ile nöbetleşe sulardı. Ara sıra küreklerle “sen çok suladın ben az suladım “ diye kavgalar olurdu... Biz çocuklarda bu bentte yazın çok çimerdik. 


Altmışlı yılların sonu idi. Babam Tezekan’da tam çeşmenin üzerinde evleri olan ve ilkokul arkadaşım İlhan Kaya’nın babası Mehrali Amcaya onbeş metre derinliğinde sonda vurdurdu. Su çıkmıştı. Sonda yapılan yere yukarıda gördüğünüz aleti monte ettiler. 


Rahmetli babam yapı ustasıydı. İşe giderken anneme ve kardeşlerime ve özellikle bana ( çünkü ben hep kaytarırdım) bahçede sulanacak yerleri söyler giderdi. Ablam, annem , ağabeyim Aslan ve kardeşim Rahmetli Yusuf’la sırası ile yukarıdaki aleti yayar , bahçemizdeki bitkilerin ihtiyacı olan suyu verirdik...Bu aleti yaydığımızda avuçlarımızın içi patlardı...


Yıllar sonra hangi yıldı hatırlamıyorum; rahmetli babam bu aletin yanına bir satralfiş ( dinamo) taktı. Önce yaydığımız aletin  içine su koyuyoruz, yaymaya başlıyoruz, su akmaya başlayınca elektrik şarteline basınca hortumdan hiç emek sarfetmeden bilek gibi su akıyor. İşte yıllar önce bilek gücü ile kuyudan veya yayarak bu aletle çıkardığımız suyu şimdi hiç emek harcamadan bahçemizi suluyoruz.


Altmış dört yaşındayım ve bu yıllar içerisinde yeraltından çıkarılan suyun ve bahçemizdeki bitki ve ağaçların sulanma gelişimini anlatmaya çalıştım. 


Yukarıda resmi olan ve yayarak suyu çıkardığımız aletin tam tepesinde  şu yazılar dikkatimi çekti:


“AYTAÇ SU  8138725 AKŞEHİR”


Gövdesinde de “ 5” rakamı yazılı.


Akşehir’de en az elli beş yıl önce üretildiği anlaşılan “ Aytaş su” markalı olan bu alet benim bahçede sulama işimi görüyor ve “ YIKILMADIM AYAKTAYIM” diyor....


Bu alet halen Akşehir ‘de üretiliyor mu? 

Ayrıca bu aletin adını bilen var mı?

 
Haber :
Bu Haber 1214 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Tulumba, evimiz,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
BENİMLE YAŞIT BU ALET “YIKILMADIM AYAKTAYIM “ DİYOR...
yazılanlarınızı zevkle okuyorum. şükrü abi benden 8yaş büyüksünüz. yeğenin yasini ve rahmetli satılmış abiyi tanırım. bu aleti küçükken bizde çok kullandık. tulumba denen bu aleti yayarken ellerimiz su toplardı. saygılar sunuyor bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum.
Gön : Ahmet Karslı  16 Eylül 2020 : 15:01:13  

Sayfa : [1]
İlgili Haber
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Alacamızın Mecnunları
İzlenme : 6485
Kırım haritası
İzlenme : 5917
Semer
İzlenme : 3448
Mustafa Abdülemil Kırımoğlu ve Cengiz Dağcı
İzlenme : 2682
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr