Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / ÖZÜRLÜ KİM KİMLER ÖZÜRLÜ

5-Zaten işe yaramıyor ki!


5-Zaten işe yaramıyor ki! Paylaş
 27 Kasim 2016 23 : 26 
"ZATEN İŞE YARAMIYOR Kİ!"
 
 
                     

 

Sevgili Kardeşlerim "Anneler Günü", "Babalar Günü", "Sevgiler Günü" gibi "3 Aralık'ta Dünya Engelliler Günü". 


Annelere, babalara ve sevgililere bu günlerde çeşitli hediyeler alınarak gönüller alınır. "Dünya Engelliler Günleri"nde ise buruk kutlanır. 


Engellilere sevdiği hediyeleri o gün götürseniz de sevinemezler. Engelliler, sağlıklı sizler gibi özgür değillerdir. Dört duvar arasına mahkum edilen bir çok engelliler o gün de yine evlerinde yapa yalnız kalırlar. Kimseler onları aramaz, sormaz. 


Engellerinden dolayı sokağa, kendilerinin günü nedeniyle yapılan toplantılara araç yokluğundan   çoğu katılamaz. Çoğu tekerlekli sandalyesi üzerinde haberleri seyrederken farkında olur; 3 Aralık gününün "Dünya Engelliler Günü" olduğunu. Toplum olarak da bizler engellilere karşı duyarsız bir toplumuz. 


Yıllar önce bu konuda yazdığım bir yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazımı sonuna kadar okursanız memnun olurum. Çünkü bu yazımda hayatın gerçekleri var.

 

Tüm engelli kardeşlerimin "Dünya Engelliler  Günü"nü kutluyorum

Zaman zaman özellikle  engelli kardeşlerimizin sorunları, sosyal içerikli ve millî konularda yazılar yazıyorum. Üzülerek ifade edeyim ki bizler okumayı sevmeyen bir toplumuz. Dolayısıyla yazmış olduğum yazıların bir çoğunun okunmadığını da biliyorum. Ama ben okunmasa da yazmaya devam edeceğim; belki okuyan bir kaç kişi çıkar diye!;

Bugün yine sizlere hayatın gerçeklerinden bir kesit sunacağım. Özellikle yazımın son paragraflarını bir kaç kez okumanızı tavsiye ederim.

Keçiören Subayevler semtinde, Altınpark karşısında  22.08.2007 tarihinde beş engelli (üçü tekerlekli sandelyeli ) ve bedensel engelli bir kız çocuğa sahip eşim ve ben olmak üzere yedi arkadaşla birlikte "Altınpark Engelli Eğitim Dayanışma Derneği"mizi kurmuşduk.

Altınpark Engelli Eğitim Dayanışma Derneğimiz,"Tüm engelli grupların sosyal dayanışma amacı etrafında birleştirilmesini sağlamak; engelli gruplar için yapılacak çalışmalarla ilgili kurum ve kişilerle işbirliği yapmak; engel gruplarının ruh ve bedenen kendilerine yeterli olabilecek gücü kazanabilmesi için eğitici, birleştirici, engelleri azaltıcı eğitim ve mesleki çalışmalar yapmak; engellilerin tüketici durumdan kurtararak üretici konuma getirmek, engellilere maddi ve manevi yardımda bulunmak; engellileri ve ailelerini korumak ve destek olmak amacı ile kurulmuştu."

Bedensel engelli bir kız babası olarak, engelli çocukların beyni ve ayakları, eşim de bir anne şefkati ile engelli çocukların kolları olacaktı; onları bir anne-baba sıcaklığı ile kucaklayacak, bağrımıza basacaktık.

Bu güzel duygularla yola çıkmıştık....

25 Ekim 2007 tarihi saat 18.00'de Keçiören İlçemizin "Özel Çağrı Okulları" ile Derneğimizin birlikte düzenlendiği "Üyelerimizle Dayanışma ve Tanışma Gecemiz" muhteşem bir şekilde kutlamıştık. Bu gecemize Çorum'un Sesi Gazetesi Sahibi Sayın İsmail Çabuk ve Çorum'un Medarı İftarı TRT'den emekli özel giysileriyle insanları büyüleyen Halk sanatçısı Aşık Halil Demiral ve Aşık arkadaşları gecemize renk katmışlardı ve bizlere unutamayacağımız dakikalar yaşatmışlardı.

Aşık Demiral ve arkadaşlarının engelli çocuklarımıza sundukları müzik ziyafeti hafızalardan hiç silinmeyecektir. Bize ev sahipliği yapan Özel Çağrı Okulları sahibi Sayın Nuran Altuntaş Hanıma, Rehber Öğretmeni Sayın Yelda Hanıma, Okul Müdürlerine, öğretmenlerine ve bizlere çok nefis bir yemek sunan aşçılarına ve servis yapan görevlilere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Çorumun Sesi Gazetesi Sahibi Sayın İsmail Çabuk'a, Aşık Halil Demiral ve arkadaşlarına ne kadar teşekkür etsem azdır.

Sağ olsunlar var olsunlar.

Geceye katılan tekerlekli sandalyeli engelli kardeşlerimiz, Keçiören Belediyemizin asansörlü araçları ile evlerinden alınarak, Sanatoryum Caddesi yakınlarındaki Özel Çağrı Okullarına getirilmişlerdi. Evlerinde dört duvar arasına mahkum edilmiş tekerlekli sandalyeli engelli kardeşlerimiz bu gece sayesinde çok güzel eğlendiler, güldüler, engelli arkadaşları ile hasretlik giderdiler.

Bu güzel çocuklarımızın mutluluğunu sizlerin görmesini isterdim. İster inanın ister inanmayın; bu engelli yavrularımızın gülücükleri bana hayat veriyor. Gerek eşim gerekse de kendim, yapmış olduğumuz bu tür etkinliklerden çok keyif alıyoruz, seve seve bu çocuklara hizmet ediyoruz.

Yaptığımız her etkinlikte "www.engellininsayfasi.com" sitesini kuran ve sadece iki parmağını kullanabilen Sayın Mustafa Samet Beşler kardeşimizin gülen yüzünü görünce, evlerinin birinci katından tekerlekli sandalyesi ile üç kişi tutarak aşağıya indirirken çektiğimiz sıkıntıyı bir anda unutuveriyoruz.

Gecemiz saat yirmi bire doğru sona erdi. Geceye katılan engelli olmayan kardeşlerimizin kimi arabalarına kimi de dolmuşa binip gittiler. Okulun önünde tekerlekli sandalyeli on engelli kardeşlerimiz kalmıştı; bu engellilerden beşi Etlik'te oturuyordu. Etlik'te oturan beş kişiyi Keçiören Belediyesi'nin asansörlü aracı ile evlerine gönderdik. Geriye kalan tekerlekli beş sandalyeli arkadaşlarla, eşim ve ben, aracın dönüşünü okulun aşağısındaki yol kenarında bir halka yaparak beklemeye başladık. Hava güzeldi. Hiç birimiz üşümüyorduk. Bir yandan da sohbet ediyorduk. 

Ben bir ara Mustafa Samet Beşler'e dönerek:

-Mustafa gelecek sene engellilerle birlikte "Hıdırellez Şenliği" düzenleyeceğiz. Bu şenlikte akülü sandalyeli ve tekerlekli sandalyeli engellileri yarıştıracağız, dedim. Mustafa Samet :

-Şükrü Abi , o zaman ben hemen antremana yapayım, dedi ve çok suratli bir şekilde gecenin karanlığındaki hafif yokuşa doğru akülü aracını sürdü. Halkanın kenarındaki diğer dört engelli kız arkadaşımız sigara çıkarıp, tüttürmeye başladılar. Ben sigara içmediğim için çok sevdiğim bir engelli kardeşimin gözünün içine bakarak:

-Bak kardeşim, sen çok sigara içiyorsun. Sigaranın bir çok zararları var. Bunu öğrenmek istersen internetten "google"a gir, "sigara" diye yaz. Sana sigaranın binlerce zararını anlatan yazılar bulursun, dedim. 

-Şükrü Amca boş ver, dedi. İçende ölüyor içmeyen de.

-Bir akrabam senin gibi çok sigara içiyordu. Önce bir ayağını kestiler, anlamadı, içmeye devam etti. Sonra da diğerini kestiler, dedim. Sözümün arkasını bitirmeden arkadaşım elimi tutarak:

-Şükrü Amca "Zaten işe yaramıyorlar ki" diye tekerlekli sandalyesi üzerindeki yürümeyen bacaklarını gösterdi. 

Ben hiç bir şey diyemedim. Çünkü "sözün bittiği yer" derler ya ; benim için söz bitmişti. O gece sabahlara kadar bir oyana bir buyana döndüm durdum. Gözlerim kapalı idi;ama karşımda tekerlekli sandalye üzerinde oturan engelli kardeşimin eliyle gösterdiği yürümeyen ayaklarını görüyordum, bir de "Zaten işe yaramıyorlar ki" sözlerini duyuyordum.

O geceyi ve o sözleri hayatım boyunca hiç unutmayacağım.

Engelsiz yarınlarda buluşmak dileğiyle.

Şükrü BİLGİLİ

 

 

 
Haber :
Bu Haber 1790 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :enelli, 3 aralık dünya engelliler günü,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Alacamızın Mecnunları
İzlenme : 4502
Kırım haritası
İzlenme : 4325
Semer
İzlenme : 2208
Cengiz Dağcı
İzlenme : 1978
Yorumlananlar
» VATANI İÇİN KENDİNİ FEDA EDEN NESİL “78 KUŞAĞI!....”
» TATAR TATARNI KIDIRMALI MI?
» “Lamba şişesi ektim!...”
» 7-"ALACA'DA TARİH YOK EDİLDİ!..."
» SALAKHANE
» .14-“SÜT TOZU “ İÇİRİLEN NESİLDİK BİZ!...
» 19-ALACA’MIZDA İZ BIRAKANLAR: LOKANTACI İRFAN ŞİMŞEK’İN DDT BİT İLACI VE CILAT PIÇAĞI SATIŞI
» BENİMLE YAŞIT BU ALET “YIKILMADIM AYAKTAYIM “ DİYOR!...
» 15-ALACA’MIZDA İZ BIRAKANLAR:İRFAN ŞİMŞEK’İN RENKLİ HAYAT HİKAYESİ :RECEP YAZICIOĞLU VE KAZ DÖVÜŞÜ
» 12-ALACA’MIZ' DA İZ BIRAKANLAR: “KÖFTECİ/LOKANTACI İRFAN ŞİMŞEK’İN RENKLİ HAYAT HİKAYESİ (7)
 
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr