Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / GENEL

SAHİH-İ BUHARİ’DEN HADİSLER


SAHİH-İ BUHARİ’DEN HADİSLER Paylaş
 21 Aralik 2020 11 : 22 

SAHİH-İ BUHARİ’DEN HADİSLER


Sevgili Dostlarım, Abdullah Feyzi Kocaer’in tercüme ettiği “ Sahihi- Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih “ ( 2226 Seçilmiş Hadis ve Açıklaması) Hadis kitabından kısa, öz ve güncel hayatımız ilgili olanlardan bazılarını  zaman zaman paylaşacağım. İşte bugün birkaç tanesi: 


AMELLER NİYETLERE GÖREDİR


“ 1) Ömer b. Hattab (r.a.) : Rasulüllah (s.a.v.) : “ Ameller niyetlere göredir, herkese niyet ettiği şey vardır. Bu nedenle kimin hicreti, elde edeceği dünyaya veya evleneceği bir kadına ise onun hicreti, hicret ettiği şeye olur.” (S:21)


İSLAMIN BEŞ ŞARTI


8.) İbni Ömer (r.a.) , Resulullah ( s. a.v.): İslam beş temel üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olmadığına Muhammed ‘in Allah’ın elçisi olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekatı, haccı ve ramazan orucunu yerine getirmektir. “(S:28)


(Bu hadisimizde de yüce dinimizin kurulduğu temelleri öğrenmekteyiz.)


İMAN VE HAYA; HAYA İMANDANDIR


9-Ebu Hureyye (r.a.)’dan. Hz. Peygamber ( s.a.v.) : “ İman altmış küsür şubedir. Haya da imandan bir şubedir.” buyurmuştur. (S:28)


( Hadiste sözü edilen iman şubelerinden maksat, imanın amel olarak hayattaki tezahürüdür.) 


MÜSLÜMAN VE MÜHACİR NASIL OLMALI?


10- Abdullah b. Amr (r.a.) dan Peygamber ( s.a.v.) : “ Müslüman, Müslümanın elinden ve dilinden güvende olduğu/ kurtulduğu kimsedir, muhacir de, Allah’ın yasakladığı şeyleri bırakan kimsedir. “ buyurmuştur.(s:28)


( Muhacirin anlamı, bir yeri veya bir şeyi terk eden , bırakan kimsedir. )

 

HANGİ MÜSLÜMAN EN ÜSTÜNDÜR?


11- Ebu Musa (r.a.) anlatır: “ Ey Allah’ın Rasulü, hangi müslüman en üstündür? “ dediler. O da: “ Müslümanların elinden ve dilinden güvende olduğu/ kurtulduğu kimsedir.” buyurdu. (S:28)  


Kaynak: Abdullah Feyzi Kocaer, SAHİH-İ BUHARİ, Muhtasarı Tecrid-i Sarih, Yeni Şafak Gazetesi Kültür Armağanı, Hüner Yayınları, 1. Cild. 2004 


Not: (.......) arasındaki açıklamalar yazara aittir. Hadislerin hemen başındaki sayılarda yazarın kitabında hadislere verdiği sayıdır. Ayrıca hadislerin üstündeki büyük harflerle yazılan başlıklar ( örnek: AMELLER NİYETLERE GÖREDİR gibi) bana aittir.

 
Haber :
Bu Haber 1224 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Hadis,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Alacamızın Mecnunları
İzlenme : 6070
Kırım haritası
İzlenme : 5844
Semer
İzlenme : 3285
Mustafa Abdülemil Kırımoğlu ve Cengiz Dağcı
İzlenme : 2623
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr