Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / MAKALELER-ANILARIM

NEFES AL BIRAK


NEFES AL BIRAK Paylaş
 18 Mart 2024 23 : 23 
“NEFES AL, BIRAK!” “ KOKLA BIRAK!”

Trabzonlu Mıstık ile Çorumlu Şükküş dört aylık kısa dönem askerde tanışmışlar çok iyi bir arkadaş olmuşlar. Aradan yıllar geçmesine rağmen birbirlerini hiç unutmamışlar. Dostluklarını sürdürmüşler.

Çorumlu Şükküş  uzun yıllar  Merkez Bankasından çalıştıktan sonra emekli olmuş. Oğlu da okumuş Doktor olmuş; Trabzonlu  doktor bir kız  ile evlenmiş ve  Trabzon’da  bir muayene yeri açmış. Babasına da “ Baba boş boş oturma gel benim muayenede sekreterlik yap “ demiş. Bu aklına yatmış gelip Trabzon’a yerleşmiş. Oğlunun muayene yeri Trabzon’un merkezinde  imiş. Oğlu muayeneye başlar başlamaz kankası Trabzonlu Mıstığa şehirlerinde oğlunun Doktor muayene yeri açtığını, kendisin de Trabzon’a yerleştiğini  haberdar etmiş.

Trabzonlu Mıstığın uzun süredir “ Kışın yediği Trabzon hurmalarından dolayı karnı şişiyormuş ve karnını yediği hurmalar devamlı tırmalıyormuş. ” 

Çorumlu Şükküş arkadaşının Trabzon’a geldiğine çok sevinmiş. Çünkü Çorumlu arkadaşı Şükküş’ ün Doktor oğlu Türkiye çapında karın ağrılarında uzman İYİ bir iç hastalıklar doktoru imiş. “Yarabbi şükür, ‘hasta olanın ayağına Doktor gelir derler ya!’ benim ayağıma da  kırk yıllık arkadaşımın Doktor oğlu Trabzon’a gelmiş. Yarın gidip hem muayene olayım hemi de arkadaşımla hasretlik gidereyim. Beni bu dertten kurtarsın. Herhalde benden de Çorumlu Şükküş arkadaşımın oğlu ücret almaz !“ demiş ve üzerine de fazla para almamış. 

Ertesi gün doğru sabah kalkar kalkmaz Çorumlu Şükküş arkadaşının Doktor oğlunun muayenesine gitmiş. Çorumlu Şükküş, arkadaşını kapıda karşılamış ama korona yüzünden dolayı kucaklaşamamışlar. Hal hatır sormuşlar, geçmişi konuşmuşlar; gülmüş, eğlenmişler. Tavşan kanı çaylar gelmiş gitmiş. Sonunda  Trabzonlu Mıstık derdini anlatmış. Çorumlu Şükküş arkadaşı oğluna “ Şu arkadaşımı oğlum tepeden tırnağa bir muayene et “ demiş. Çorumlu Şükküş’ün oğlu İsmail “ Amca üstünü çıkar geç içeri, soyun , ben geliyorum”  demiş.

Çorumlu Şükküş, arkadaşı Trabzonlu Mıstık içeriye soyunmaya giderken oğlunun kulağına “ Oğlum , şakadan arkadaşıma muayene ettikten sonra muayene ücretin 1000 lira de. Arkadaşım çok para canlısı. Yıllardır ilk yazdığım “ Anılardan Öykülere Engelsiz Yürekler “ kitabımı imzalayıp benden beleş bekledi. Tepkisi ne olacak.” demiş. 

Çorumlu Şükküş’ün oğlu Doktor İsmail babasının arkadaşı Trabzonlu  Mıstığın sırtına dinleme cihazını dayamış:

“Amca, nefes al, bırak!”

“Nefes al, bırak!” diye muayeneyi tamamlamış ve “amcacığım muayene ücretin 1000 lira “ demiş.

Trabzonlu Mıstık, buna çok bozulmuş. “Kırk yıllık arkadaşımın oğlu  benden nasıl muayene ücreti ister, hemi de çok ücret istiyor.  “ demiş ve cebinden gıcır gıcır bir tane 200 liralık çıkarmış. 

Arkadaşı Çorumlu Şükküş’ün doktor oğlunun burnuna uzatmış:

“Evladım. Kokla bırak!”

“Kokla bırak!” demiş. Tam beş kere koklatmış..

Çorumlu Şükküş arkadaşı da kapının  aralığından bu manzarayı büyük bir zevkle seyredip, kıs kıs gülüyormuş...
 
Haber :
Bu Haber 208 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Trabzonlu Mıstık,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Alacamızın Mecnunları
İzlenme : 6070
Kırım haritası
İzlenme : 5844
Semer
İzlenme : 3285
Mustafa Abdülemil Kırımoğlu ve Cengiz Dağcı
İzlenme : 2623
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr