Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / MAKALELER-ANILARIM

10.ŞEHİTLİK, ÜLKÜCÜLER İÇİN KUTSALDIR


10.ŞEHİTLİK, ÜLKÜCÜLER İÇİN KUTSALDIR Paylaş
 12 Mart 2022 23 : 10 
“ÇİL KEKLİK YAVRULARI GİBİ DAĞILAN ÜLKÜCÜLER, BÜYÜK BİR VEBAL ALTINDASINIZ”

10. BÖLÜM: ŞEHİTLİK, ÜLKÜCÜLER İÇİN KUTSAL BİR MAKAMDIR

Biz ülkücüler, dinimiz gereği şehitliği en önemli kutsal bir makam olarak görürüz. Çünkü Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şehitler için şöyle diyor:

﴾169-170﴿ Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma! Bilâkis onlar diridirler; Allah’ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleriyle sevinçli bir halde rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehid kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.

﴾171﴿ Onlar Allah’tan gelen bir nimet, bir lütuf sebebiyle ve Allah’ın, müminlerin ecrini zayi etmeyeceği müjdesi ile de sevinç içerisindedirler.

Allah yolunda şehit olanların “ölü” olduklarını düşünmek doğru değildir. Çünkü ölü, hayatı sona eren, duyuları yok olan, bu nedenle hiçbir şeyi algılayamayan kimse demektir; oysa Allah yolunda öldürülenler böyle değillerdir; onlar görünürde ölmüş olsalar bile Allah’ın kendilerine bahşettiği özel bir hayatla diridirler. Onların hissetme, lezzet ve zevk alma kabiliyetleri vardır; Allah katında onlara bol nimetler, geniş rızıklar sunulmakta ve mutlu bir hayat yaşamaktadırlar; fakat dünyadaki insanlar bunu farkedemezler. Çünkü şehitlerin hayatları mahiyet ve boyut bakımından dünyadakilerden farklıdır (İbn Âşûr, IV, 366).” (1)

Şehit kelimesi günlük hayatımızda çok kullanılır. Arapça dilinden Türkçe'mize geçen bu kelimenin Türk Dil Kurumu Sözlüğünde de “Kutsal bir ülkü veya inanç uğrunda ölen kimse” olarak tanımlar.

Uğruna şehit olunan kutsal ulvi değerler de şunlardır: Din, Allah’ın kitapları ve peygamberleri, iman,  vatan, bayrak, milli marş, ibadet yerleri. 

“-Din kutsaldır, çünkü kaynağını Allah inancından alan bütün diğer kutsallar doğrudan ya da dolaylı olarak dinin içinde yer alır. 

-Allah’ın kitapları ve peygamberleri kutsaldır. Kur’an kutsaldır, çünkü onda Allah’ın insanlara ilettiği ilâhî mesaj vardır. Ruhlarımızı, imanımızı besleyen temel kaynak odur. 

-İman kutsaldır, çünkü mutlak kutsal (Allah) ile ilişkiyi sağlayan bağ imandır. 

-İbadetler kutsaldır, çünkü Mutlak Kutsal’ın emri ile ve O’nun hoşnutluğunu kazanmak amacı ile yapılırlar. 

-Cami/mescit kutsaldır, çünkü kutsal olan ibadetler burada icra edilirler; buralarda Allah’a secde edilir.

-Vatan “kutsal”dır. Zira Kutsal’a olan inanç, sistematiğini ve kapsayıcılığını korumak için bu inancı benimseyenlerin üzerinde yaşayacağı belli bir coğrafyaya ihtiyaç vardır. Başka unsurların da buluşması ile bu coğrafya apayrı bir anlam taşıyan “vatan” kavramını oluşturuyor. 

-Bayrak “kutsal”dır. O, kutsallığını, temsil ettiği vatan ve onun bağımsızlığından alır. Burada üçüncü derecede ve dolaylı bir “kutsallık” söz konusudur. Vatan’ın kutsallığı kaynağını “pratik”ten alırken, bayrağın kutsallığı sembolik bir kutsallıktır. Toplumun bağımsızlığının, hürriyetinin, manevî değerlerinin, birlik ve bütünlüğün, süreklilik konusundaki azim ve kararlığının sembolüdür bayrak.
 “(2)

Milli Marşımız kutsaldır. “Türk ulusunun kendisini esir etmek isteyen güçlere karşı topyekûn verdiği bir savaş ile ulusal benliğini kurtardığı ve bağımsızlığa olan tutkusunu destanlaştırdığı istiklal mücadelemiz, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un muhteşem mısralarıyla ölümsüzleşmiştir.

İstiklal Marşı; milletimizin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verdiği kurtuluş mücadelesinin sembolüdür.
 
Yüce Türk milletinin hiçbir dayatmaya asla boyun eğmeyeceğinin haykırışı olan İstiklal Marşı’mız; gerektiğinde milletimizin birlik ve beraberlik ile başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığının da göstergesidir.”(3)

İlk ülkücü şehid Ruhi Kılıçkıran başta ölmek üzere 12 Eylül 1980 darbe öncesi kahpe vatan hainleri kominist, pkk ve dış güçler (ABD, Rusya, Avrupa Devletleri, İsrail ve diğerleri) tarafından öldürülen beş bine yakın  ülkücü, yukarıda sayılan “kutsal ulvi değerler” uğruna şehit oldular.

Bu şehitler kervanı ihtilalden sonra da durmadı; hala da devam ediyor... 

Kıyamete kadar da sürecek... 

Davanın neferlerinden Reisimiz Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu da  henüz aydınlatılmayan bir suikast sonucu şehit ülkücü kardeşleri arasına katıldı. 

Allah rahmet etsin. Mekanları cennet olsun.  O gittikleri güzel makamda insanlığın önderi Peygamberimiz Muhammed Mustafa’ya (s.a.v.) komşu olsunlar. 

Tüm şehitlerimizin ruhuna El Fatiha.

Amin.

Devam edecek.

Kaynak:

(1)https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Âl-i%20İmrân-suresi/462/169-171-ayet-tefsiri

(2) https://dergi.diyanet.gov.tr/makaledetay.php?ID=10129

(3) http://www.maltepe.gov.tr/istiklal-marsi-milletimizin-bagimsizlik-askinin-semboludur
 
Haber :
Bu Haber 291 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Ülkücülük, şehitlik,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Kırım haritası
İzlenme : 5467
Alacamızın Mecnunları
İzlenme : 5200
Semer
İzlenme : 2878
Mustafa Abdülemil Kırımoğlu ve Cengiz Dağcı
İzlenme : 2284
Yorumlananlar
» VATANI İÇİN KENDİNİ FEDA EDEN NESİL “78 KUŞAĞI!....”
» TATAR TATARNI KIDIRMALI MI?
» “Lamba şişesi ektim!...”
» 7-"ALACA'DA TARİH YOK EDİLDİ!..."
» SALAKHANE
» .14-“SÜT TOZU “ İÇİRİLEN NESİLDİK BİZ!...
» 19-ALACA’MIZDA İZ BIRAKANLAR: LOKANTACI İRFAN ŞİMŞEK’İN DDT BİT İLACI VE CILAT PIÇAĞI SATIŞI
» BENİMLE YAŞIT BU ALET “YIKILMADIM AYAKTAYIM “ DİYOR!...
» 15-ALACA’MIZDA İZ BIRAKANLAR:İRFAN ŞİMŞEK’İN RENKLİ HAYAT HİKAYESİ :RECEP YAZICIOĞLU VE KAZ DÖVÜŞÜ
» 12-ALACA’MIZ' DA İZ BIRAKANLAR: “KÖFTECİ/LOKANTACI İRFAN ŞİMŞEK’İN RENKLİ HAYAT HİKAYESİ (7)
 
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr