Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / MAKALELER-ANILARIM

PEYGAMBERİMİZİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ


PEYGAMBERİMİZİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ Paylaş
 12 Mart 2022 23 : 31 
PEYGAMBERİMİZ (S.A.V)’İN FİZİKİ ÖZELLİKLERİDİR/DIŞ GÖRÜNÜMÜ

Sevgili Dostlarım, Peygamberimizin fiziki özelliklerini merak edenler aşağıdaki hadisleri okumasını tavsiye ediyorum. Bu hadislerde insanlığın önderi Peygamberimizin bazı dış görünüşü hakkında bilgi veriyor. Buyurun birlikte okuyalım:

1565-) İbni Abbas (r.a.)’dan rivayet edilmiştir: “Rasulullah (s.a.v.) saçını alnının üzerine salıverirdi. Müşrikler alınlarını ikiye ayırır, Ehl-i Kitap ise alınlarından salarlardı. Rasulullah (s.a.v.) kendisine bir şey hakkında bir emir verilmeyen konularda Ehl-i Kitab’la uyumlu olmayı severdi. Sonra Rasulullah (s.a.v.) saçını alnından ayırdı ( bunda bir sakınca görmedi)”

1566-) Bera b. Azib (r.a.): “Hz.Peygamber (s.a.v.) orta boylu ve iki omuzunun arası enli idi. Kulak yumuşaklığına ulaşan saçları vardı. Kendisini, kırmızı bir elbise içerisinde gördüm. Kesinlikle ondan daha güzelini asla görmedim” demiştir.

1567-) Bera b. Azib (r.a.) : “Rasulullah (s.a.v.) simaca insanların en güzeli idi. Vücut yapısı bakımından da onların en güzeli idi. Ne aşırı uzun, ne de kısa idi. “ demiştir.

1568-) Katade, şöyle demiştir: “Enes b. Malik’e:”Rasulullah (s.a.v.)’in saçı nasıl idi?”: “ Ne kıvırcık ne de düz hafif dalgalı ve kulakları iki omuzu arasına kadar uzanan bir saç idi.” dedi”

1569-) Enes (r.a.)’dan. Rasulullah (s.a.v.)’in saçı omuzlarına kadar uzanırdı.

1570-) Enes (r.a.)’a:”Hz. Peygamber (s.a.v.) saçlarını (kına ve benzeriyle) boyadı mı?” diye sorulduğunda:” Hayır, sadece şakaklarında çok az bir beyazlık vardı” demiştir. ( Bu nedenle beyazları gidermek için boyamaya gerek duymazdı.)

1571-) Ebu Cuhayfe (r.a.): “ Hz. Peygamber (s.a.v)’i gördüm, alt çenesinin altında sakalında beyazlıklar da gördüm” demiştir.

1572-) Ebu Cuhayfe (r.a.) : “ Hz. Peygamber (s.a.v)’ görmüştüm. Torunu Hasan b. Ali aleyhima’s-Selam kendisine çok benziyor” dedi. (Ravi şöyle devam eder) Ebu Cuhayfe ( r.a.)’a: “Onu bana tarif etsen” dedim: “Beyaz tenli, siyah saçlarına beyaz karışmış idi. Bize on üç deve verilmesini emretti ama biz onları teslim almadan Hz. Peygamber (s.a.v.)’in ruhu alındı” dedi.

1563-) “Saib b. Yezid (r.a.) anlatır: “ Teyzem beni  Hz. Peygambere (s.a.v.)’e götürdü:” Ey Allah’ın Rasulü kardeşimin oğlunun ayaklarında rahatsızlık vardır” dedi. Bunun üzerine başımı sıvazladı ve bana bereket duasında bulundu abdest aldı ben de abdest suyundan içtim. Sonra arkasında ayağa kalkıp, iki omuzu arasındaki keklik yumurtası gibi peygamberlik mührüne baktım.”

1574-) Enes b. Malik (r.a): “ Hz. Peygamber (s.a.v.), kavmin orta boylusu idi, ne uzun ne de kısaydı. Teni kırmızıya çalan beyazdı, ne siyah ne de tam beyazdı. Ne kıvırcık kısa saçlı ne de düz uzun saçlı idi. Kendisine kırk yaşında iken vahiy indirildi. Kendisine vahiy inerken Mekke’de on yıl, Medine’de de on yıl kaldı. Başında ve sakalında yirmi kadar bile beyaz tel yok iken de ruhu alındı” demiştir.

(Hz. Peygamber (s.a.v.) peygamber olduktan sonra Mekke’de on üç yıl kalmıştı. Bu sürenin ilk yılları gizli davet dönemi olup vahyin bir süre aralandığı yıllardır.  Alimlerin çoğunun görüşüne göre bu süre üç yıl sürmüştür. Enes (r.a.), kendisine vahiy inerken Mekke’de on yıl kaldı, vahyin bir süre aralandıktan sonra tekrar başlayıp açık davetin yapıldığı yılları kasdetmiştim, bu süre ise on yıldır.) 

Rabbim bizleri Peygamberimize ümmet ve şefaatine nail olacak kullarından eylesin. 

El Fatiha

Kaynak: Muhammed Fuad Abdulbaki Tertibi, Muttefekun Aleyh Hadisler, İslam’ın İki Büyük Bilgesi Buhari ve Müslim’in İttifak Ettikleri Hadisler, Yenişafak Kültür Armağanı, s.621-623
 
Haber :
Bu Haber 314 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :PEYGAMBERİMİZİN,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Kırım haritası
İzlenme : 5316
Alacamızın Mecnunları
İzlenme : 5086
Semer
İzlenme : 2777
Mustafa Abdülemil Kırımoğlu ve Cengiz Dağcı
İzlenme : 2208
Yorumlananlar
» VATANI İÇİN KENDİNİ FEDA EDEN NESİL “78 KUŞAĞI!....”
» TATAR TATARNI KIDIRMALI MI?
» “Lamba şişesi ektim!...”
» 7-"ALACA'DA TARİH YOK EDİLDİ!..."
» SALAKHANE
» .14-“SÜT TOZU “ İÇİRİLEN NESİLDİK BİZ!...
» 19-ALACA’MIZDA İZ BIRAKANLAR: LOKANTACI İRFAN ŞİMŞEK’İN DDT BİT İLACI VE CILAT PIÇAĞI SATIŞI
» BENİMLE YAŞIT BU ALET “YIKILMADIM AYAKTAYIM “ DİYOR!...
» 15-ALACA’MIZDA İZ BIRAKANLAR:İRFAN ŞİMŞEK’İN RENKLİ HAYAT HİKAYESİ :RECEP YAZICIOĞLU VE KAZ DÖVÜŞÜ
» 12-ALACA’MIZ' DA İZ BIRAKANLAR: “KÖFTECİ/LOKANTACI İRFAN ŞİMŞEK’İN RENKLİ HAYAT HİKAYESİ (7)
 
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr