Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / BABAM, ANNEM VE AKRABALARIMIN HAYATI

ÜZÜMLERİMİZİ ÇALAN TİLKİYİ YAKALADIM


ÜZÜMLERİMİZİ ÇALAN TİLKİYİ YAKALADIM Paylaş
 15 Eylül 2020 15 : 16 

ÜZÜMLERİMİZİ ÇALAN TİLKİYİ YAKALADIM


Bu sene asma çubuğumuzda çok güzel üzümlerimiz var. Asma çubuğunun bir kısmı bahçemizin kuzey yamacındaki yola sarkmış durumda ve bu dallarda da yedi sekiz salkım üzüm sarkmış, görünür durumda. Ana caddeden geçenler hafif eğilip baksalar bu üzümleri rahat görebilir, canı çekerse gelip kopartabilirler.


Birkaç gündür bu sarkan üzümler eksilmeye başladı. Kendi kendime dedim ki ” Yoldan geçenler alıp yiyorlar. Gerçekten de canı çekip yiyenlere helal olsun.” dedim. 


Ben bahçede çok hızlı bir tempo ile çalışırken, Anacığımın birkaç gündür sabah kalkar kalkmaz, sokağa sarkan üzümlerin olduğu yere gittiğini gördüm. Dönüş sonrası da bir köşeye oturup bir şeyler yediğini hissettim. 


Bacım Fatma, dün sabah kahvaltısında “ Abi annemin elinde bir salkım üzüm gördüm. Acaba nereden almış?” dedi. Ben de “ Bacım, sokağa sarkan asmalarda üzüm vardı. Birkaç gündür salkımlar eksiliyor. Annem oradan alıyordur.” dedim. Anacığıma döndüm: “ Anacığım, bizim üzümlere iki ayaklı tilki dadanmış. Üzümlerimizi yiyormuş. Gördün mü?” dedim.


Bir asır ömür sürmüş Anacığım: “ Men kaydan köreyim. Üzümleri çalan tilkini.” ( Ben nereden göreyim. Üzümleri çalan tilkiyi.” dedi. 


Alzaymır hastalığı olan anacığım bir saniye önce söylediği bir şeyi unutuyor ve onu sürekli tekrarlıyor. Geçmişi çok iyi hatırlıyor ama bir saniye önce yaptığı veya söylediği bir şeyi hatırlamıyor.  Anacığımın yüzüne bakarak; “ Ana, ben üzümlerimizi çalan iki ayaklı tilkiyi yakalayacağım.” dedim ve bana anacığım gülerek;


“ Sen nasıl yakalayacaksın tilkiyi?”  diye bana karşılık verdi.


Bu sabah dünden  havlumuzun içindeki briket duvarda kalan kısmı kireç ile badana yapıyordum. Anacığım iki katlı ahşap evimizin merdivenlerinden yavaş yavaş indi.  Doğru sarkan üzümlerin bulunduğu sokağa doğru gitti. Biraz sonra havluya girdi. Ben de O’na doğru yürümeye başladım. Kilit taş döşediğim kaldırımın ortasında karşılaştık. Annemin sol eli arkada duruyordu. Sanki elinde bir şey saklıyordu.


“ Anne, arkandaki sol elini açar mısın? dedim. Annem utana sıkıla elini açtı. Abo bir de ne göreyim , anacığımın avucunda; küçük bir salkım üzüm var. “ Anacığım, bu üzümü nereden çaldın? Gel bana göster .” dedim.


Anacığımın koluna girdim. Yavaş yavaş yürüyüp sokağa çıktık. Bana yola sarkan üzümleri gösterdi, “ İşte buradan alıyorum,” dedi, daldaki büyük bir salkım üzümün tanelerini yemeye başladı. Ben hemen anacığımın tutup yediği salkım üzümü koparıp eline verdim...Annem yemeye başladı. “ Anne, yıkayalım da ondan sonra ye !..“ deyip, kahvaltı hazırlayan bacım Fatma ‘nın kurduğu sofraya geldik.


Fatma bacıma “ Bacım, bir kaç gündür seninle konuşuyorduk; yola sarkan üzümler hakkında. Bak şu anda ben üzümlerimizi çalan tilkiyi yakaladım, hemi de iki ayaklı, onu getiriyorum. “ dedim


Koluna girdiğim anacığım elindeki salkım üzümü yemeye devam ediyordu. Bacım Fatma, anacığımın üzüm yeyişine  ve benim “ iki ayaklı tilkiyi yakaladım” sözlerime çok güldü.

 
Haber :
Bu Haber 593 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Anacığım,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Alacamızın Mecnunları
İzlenme : 4504
Kırım haritası
İzlenme : 4326
Semer
İzlenme : 2208
Cengiz Dağcı
İzlenme : 1978
Yorumlananlar
» VATANI İÇİN KENDİNİ FEDA EDEN NESİL “78 KUŞAĞI!....”
» TATAR TATARNI KIDIRMALI MI?
» “Lamba şişesi ektim!...”
» 7-"ALACA'DA TARİH YOK EDİLDİ!..."
» SALAKHANE
» .14-“SÜT TOZU “ İÇİRİLEN NESİLDİK BİZ!...
» 19-ALACA’MIZDA İZ BIRAKANLAR: LOKANTACI İRFAN ŞİMŞEK’İN DDT BİT İLACI VE CILAT PIÇAĞI SATIŞI
» BENİMLE YAŞIT BU ALET “YIKILMADIM AYAKTAYIM “ DİYOR!...
» 15-ALACA’MIZDA İZ BIRAKANLAR:İRFAN ŞİMŞEK’İN RENKLİ HAYAT HİKAYESİ :RECEP YAZICIOĞLU VE KAZ DÖVÜŞÜ
» 12-ALACA’MIZ' DA İZ BIRAKANLAR: “KÖFTECİ/LOKANTACI İRFAN ŞİMŞEK’İN RENKLİ HAYAT HİKAYESİ (7)
 
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr