Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
GELENEKLERİMİZ


  Konuşulan Dil
  Nevruz-Şamatlama
  Yavurcuk
  Hıdırellez
  Teltel Çekme
  Kız İsteme-Toya Hazırlık
  Tatar Güreşi
 
Teltel Çekme
 
Köylülerimiz Muzaffer Bala ve Vahap Sönmez çektikleri telteli afiyetle yiyorlar
 
Köyümüzde kışın genç kızların veya genç erkeklerin bir araya geldiği çığınlarda (toplantılarda) veya akrabaların bir araya geldiklerinde eğlenerek çok ustalık isteyen bir tatlı türü olan teltel çekerler. Köyümüzde teltel denen bu tatlı türü ülkemizde pişmaniye olarak bilinmektedir. İzmit ilimiz bu tatlı ile meşhur olmuştur. Pişmaniye denince İzmit ilimiz akla gelir.
 
Köyümüzde veya köyümüzden uzak vilayetlere göçmüş  insanlarımız  Kırım'dan gelen kartbabaylarından ve kartanaylarından öğrenmiş oldukları teltel çekmeyi kış gelince ihmal etmezler.
 
Teltel (Pişmaniye) yapımında tecrübeli, hünerli elemanların olması gerekir. Ağda şurubunun büyük bakır tepsilerde, 4-5 kişi tarafından çekilerek tel tel inceltilmesi, şekercilik sanatının bir harikasıdır.
Söylendiğine göre, iyi bir teltel (pişmaniye) teli ne kadar ince olursa o kadar makbul sayılır; bunun için 25-28 devir yapılması gerekir. Her devirde çift kat yapılarak çekildiği düşünülecek olursa, 25’ inci turda 33. 513. 472 kat , 28’ inci turda 21. 066. 107. 776 kat veya tel meydana geliyor demektir.
 
Teltel (pişmaniye) nasıl yapılır?
 
İşte size tarifi:
 
Şeker ve sudan oluşan karışım bir kazanda 165 dereceye kadar kaynatılır. Kaynamış şeker soğutma tazgahlarına dökülür. Şeker soğutma tezgahlarında soğuyup yavaş yavaş macun halini alır. Macun halini almış şeker daha sonra beyazlatma işlemine tabi tutulur. Eski zamanlarda ustanın şekeri demir bir çubuğa asarak uzata uzata yaptığı beyazlatma işini, günümüzde özel beyazlatma makineleri yapmaktadır. Bu işlem bittiğinde şeker büyük bir sakıza benzer.
 

Köylümüz Muzaffer Bala,Vahap Sönmez ve Oğlu Alper teltel çekiyor.
Diğer yandan un ve yağdan oluşan ve bir kazanda 7-8 saat pişen özel hamur, pişmaniye’nin çekileceği büyük tepsiye belli bir miktar yayılır. Halka haline getirilmiş ve hamur ile karıştırılmış şeker çekilerek açılmaya başlanır. Şeker, esnedikçe ve tepsi genişliğinde açıldıkça katlanıp tekrar açılır. Bu işlem, hamur kaybolana (hamurun şekere yedirilmesi) ve şeker tel tel ayrılana kadar (yaklaşık 15-20 dakika) sürer. Şeker tel tel ayrılıp hamur kaybolduktan sonra artık "pişmaniye" olmuştur. 2 usta tarafından karşılıklı çekilerek koparılan pişmaniye halkası, soğutma tezgahlarına serilerek soğutulur.

Muzaffer Bala çektiği telteli yiyor
Çekilen pişmaniye’nin bir kısmı tel tel yemekten hoşlananlar için o şekilde paketlenirken, büyük bir kısmı sade, kakaolu ve şamfıstıklı olarak özel fincanlar ile top haline getirilir.

 

 

Resim:Vahap Sönmez ve eşi Hasibe teltel işte böyle yapılır, sonra da böyle yenir diyor.
APİYET BOLSUN BALLAR!....

 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr