Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
GELENEKLERİMİZ


  Konuşulan Dil
  Nevruz-Şamatlama
  Yavurcuk
  Hıdırellez
  Teltel Çekme
  Kız İsteme-Toya Hazırlık
  Tatar Güreşi
 
Yavurcuk

YAVURCUK

Yavurcuk kutlaması hıdırellezinden bir hafta önce pazar günü topluca köyümüzün adını aldığı Kalenin yanında kutlanırdı. Köyün apakayları ( kadınlar) "Yavurcuğu" kutlayacakları pazar gününden önceki cumartesi akşamı kutlamaya katılacak fert sayısı kadar yumurtaları büyük bir kazanın içinde soğan kabuğu ve kurum ile birlikte kaynatırlardı. Soğan kabuğu ve kurum yumurtaların rengini kızıllaştırırdı.

 
Kızıla boyanan bu yumurtalara "Kızıl Yumurta" denirdi. Hatta köyün kartanayları (yaşlı nineler):
 
-Ballar "Kızıl Yumurta" cerge (yere) tüşmeyince ( düşmeyince) havalar cılınmaz (ısınmaz)" derlerdi. Bu ifadeden yumurtanın kızıl renge boyanması, havaların kızarması yani artık kışın acı soğukların bizleri terkedeceği, onun yerine sıcak havaların geleceğinin bir müjdecisi veya habercisiydi.
 
Kim sevinmez soğuk bir kıştan sonra havaların ısınmasını, baharın gelmesini, toprağın canlanıp, tabiatın uyanmasını. Bu sevinci de köylülerimiz "Yavurcuk" adıyla büyük bir zevkle çoluk cucuk yaşlı ve gençle hep birlikte kutlarlardı.
Yavurcuk kelimesi aslında "gavur" kelimesinin yani yabancı milletlere verilen kelimenin karşılığıdır. Kalenin aşağısında eski medeniyete ait "gavur mezarları" var. Belki de "Yavurcuk" ismi bu "gavur mezarlığından"dolayı kullanılmakta.Gerçekten de "Kalemizin" alt tarafında ki bazı çukurlardan etilere, bizanslara ait çanak çölmek çıktığı söylenmektedir.
 

Kalenin arkasında toplanan köylülerimiz hep bir ağızdan:

"Yavurun yavurluğu üstüne,

Cengilliğim (hafifliğim) özüme" diye mani okurlardı.

Kartanaylar kızıl yumurta ve çörekleri çocuklara, delikanlılara, kızlara dağıtırlar. Karınlar doyduktan sonra eğlenmeye başlanırdı. İlk önce yer yüzünün ısındığını anlamak amacıyla çocuklar hatta genç delikanlı ve kızlar yere yatarak yukarıdan aşağıya doğru yuvarlanarak inerlerdi. Birbirleriyle böylece yuvarlana yuvarlana yarışırlardı.

Bu eğlenceden sonra genç delikanlılar dağlardan buldukları karga yumurtalarını , karga yumurtası bulamazlarsa evlerinden getirdikleri cılk (bozulmuş) yumurtaları sevdiği kızların üzerlerine atarlardı. Genç delikanlılarca atılan cılk yumurtalar veya karga yumurtalar kızlara isabet ederse, onların elbiselerini kirletirdi, delikanlılarda başlarlardı kahkaha ile gülmeye.
 

Çocuklar da evlerinden getirdikleri pişmiş kızıl yumurtaların sivri taraflarını tokuşturarak "Yumurta Yarışı"yaparlardı. Yumurtası kırılmayan çocuk, kırılan yumurtaları toplardı. Yumurta atma faslından sonra genç kızlar ile genç erkekler karşılıklı şınlaşırlardı(mani söylerlerdi). Bu şınlamaların bazılarını "ŞINLAMALAR" bölümünde okuyabilirsiniz. Akşama kadar bu eğlenceler devam eder, topluluk akşam ezanından önce evlerine dağılırdı.

Köyümüzde bu "YAVURCUK" kutlaması şu anda yapılmamaktadır.
 
KALECİKKAYA KÖYÜ KÜLTÜR SOSYAL
YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
KURUCU BAŞKAN
Şükrü BİLGİLİ

 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr