Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri
Mobil Bölüm
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
KÖYÜMÜZ


  Köyümüzün Tarihi
  Muhtarlarımız
  Köy Odası
  Okulumuz
  Camimiz
  Çeşmelerimiz
  Ormanlarımız
  Meralarımız
  Kooperatifimiz
  KÖYÜMÜZDEN YETİŞENLER
 
Camimiz
 

Köyümüzün camisinin ilk yeri, Taşdemir Sülalesinin dedeleri olan Kırım'da Aygır Hoca olarak anılan Efendi Hoca  tarafından bağışlandığı ve ilk inşaasınında şahsı tarafından yaptırıldığı rivayet edilmektedir.

Rus zülmüne dayamayan ve öldürülme emri verilen Aygır Efendi Hoca, Kırım'da bir kadın çarşafını giyerek Sivastopal limanında bir gemi ile İstanbul'a gelmiş.   Aygır Efendi Hoca'nın Kırm'da derin bir alim olduğunu bilen dönemin padişahı tarfından İstanbul'da kadılık teklif edilmiş. O bu görevi kabul etmeyip, Alaca ilçemizin Yatankavak köyüne gelmiş yerleşmiş.

Bir gece rüyasında kayadan su akan bir güzel yer görüyor. Sabah namazını kılar kılmaz Yatankavak köyünden yürüye yürüye bu camimizin bulunduğu yere gelince, sol tarafta kayadan şu andada halen akan çeşmeyi görüyor.

"İşte rüyamda gördüğüm burası deyip köyümüze" yerleşmeye karar veriyor ve caminin şu anda bulunduğu yeri tesbit edip bir cami inşa ediyor.

Daha sonra bu camimiz kullanılmaz duruma gelince, camimiz 1948 yılında köylülerimiz tarafından yeniden inşa ediliyor. Bir adet Derslik, odunluk, abdestlik ve tuvaleti  vardır. Duvarları kerpiç, tavanı ahşap olan camimiz 660 metre kare arsaya sahip camimizin 260 metre kare oturumu vardır. 200 kişilik cemaat kapasitesi bulunmaktadır.

Kesme taştan minaresi ise sonradan eklenmiştir. Minare yapımında köyümüz büyüklerinden Şevket ÖZDEMİR öncü olmuş, masrafın bir bölümünü karşılamış, kalan kısmı ise köylümüzün katkıları ile tamamlanmıştır.


 

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © sukrubilgili.net.tr